Prof. Dr. Ayşe Akın Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Ödülüne Layık Görüldü

14 Kasım 2019


Başkent Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve BÜ. Kadın-Çocuk Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşe Akın, riskli veya istenmeyen gebeliklerin önlenmesi, üreme sağlığı, insan hakları ve kadının güçlenmesi alanlarındaki çalışmaları nedeniyle Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından ödüle layık görüldü

Birleşmiş Milletler'in (BM) koordine ettiği, Mısır'ın başkenti Kahire'de ilki düzenlenen Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı'na (ICPD) 1994'te de katılan Prof. Dr. Ayşe Akın, ICPD'nin 25'inci yıl dönümünde düzenlenen ICPD Nairobi Zirvesi'nde, 1994'ten bu yana uluslararası nüfus ve kalkınma alanına sunduğu katkılardan dolayı ödül aldı.Bu ödül, global düzeyde farklı ülkelerden 12 kişiye verilmiştir.

Zirveye, çeşitli ülkelerden 10 bin katılımcı olmuş ve çeşitli oturumlarda 2030 Dünya Kalkınma Hedeflerine ulaşmada ki stratejiler tartışılarak, hükumetlerin kararlılıkları ve planları dile getirilmiştir.

Konferansta gerçekleştirilmesi kararlaştırılan ve bunun için hükumetlerin söz verdiği ve bu sözün yerine getirilmesi beklenen 3 alan:

1- Önlenebilir nedenlere bağlı anne ölümlerini sıfıra indirmek

2- Aile Planlamasında Karşılanmamış gereksinimi sıfıra indirmek

3- Kadına Yönelik Şiddeti ve zararlı geleneksel uygulamaları sıfıra indirmek


Ödül töreninde, Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Türkiye'nin Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu ile aralarında kamu görevlilerinin, akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve UNFPA yetkililerinin olduğu heyette yer aldı.

Akın, törende yaptığı konuşmada, ICPD'nin 25 yıl önce Kahire'de düzenlenen toplantısına genç bir kadın olarak katıldığını anlattı, UNFPA'nın 1994'teki o toplantıdan bu yana uluslararası mutabakatla ortaya konan taahhütlerin gerçekleşmesi için çaba gösterdiğini, öncü rol oynamayı amaç edindiğini belirterek gençlere, “eğitime önem vererek kendi potansiyellerine güvenerek mutlaka başarılı olacaklarını” vurguladı.

Kadınların yaşamlarının iyileştirilmesi ve hakları için verilen çabalara bağlılıkla katkıda bulunmaktan onur duyduğunu belirten Akın, ödüle layık görüldüğü için teşekkürlerini sundu.​